Всички придвижвания се осъществяваха със самолети, а организатори на срещите и разговорите бяха македонските общности в съответните градове. Понякога програмата бе толкова натоварена, че на делегатите им оставаха едва четири часа за сън. Във Вашингтон например за един ден бяха осъществени дванадесет срещи. Поради недостига на време на някои места се наложи дори съкращаване на предвидената програма.
Визитата (по-точно е може би да се каже турнето) на делегацията имаше няколко цели. Първата бе да запознае македонските емигрантски общности с положението на македонците на Балканите, както и с дейността на македонските партии. Втората бе да лобира в полза на македонската кауза пред влиятелни политици в Канада и в САЩ. Третата бе да задълбочат контактите и лично да се запоZнаят с активистите на споменатите организации.
Може да се каже, че бе постигнат повече от добър успех. Македонските общности в Торонто, Вашингтон, Детройт и Ню Джърси посрещнаха с голямо внимание гостите и проявиха голям интерес към случващото се на Балканите. Схемата на всички срещи бе винаги една: гостите казват накратко най-важното по отношение на положението на македонците и на своята дейност, след което следват въпроси. А въпроси винаги имаше, и то много. Извън тези лекции-разговори (едната бе проведена в университет "Джорджтаун" във Вашингтон) се осъществяваха срещи и с групи активисти, с македонски емигрантски организации и с влиятелни македонци в диаспората. Информацията, която гостите донесоха, видимо раздвижваше домакините и разпалваше желанието им да подкрепят общомакедонската кауза. Успехите на трите балкански партии през последните години, както и информацията за помощта, оказана от ММДЧП и ОМД за тях, въодушевяваха македонските активисти в Америка и ги подтикваха да предлагат сътрудничество и помощ.
Успешно бе и лобирането в полза на македонската кауза. Бяха осъществени срещи с Луи Темелковски - македонец, депутат в канадския парламент, и с Министерството на външните работи на Канада. В САЩ бяха прове-дени срещи в Стейт Де-партамента (правителството), Конгреса, Сената и Централата на Хел-зинкската федерация. Срещите имаха информативен характер. Делегатите (четирима в Канада и трима в САЩ - за съжаление Кимет Фетаху не успя да получи навреме американската си виза) заедно с представител на организацията домакин информираше накратко какво е положението на съответното македонско малцинство, проблемите му, политиката на държавата, нарушаването правата на човека, дейността на съответната партия и проблемите, които й се правят от страна на държавата. Политиците си записваха, задаваха въпроси и обещаваха да предадат информацията, където е необходимо. Видимо повечето от тях не бяха (или бяха недостатъчно) информирани за случващото се и проявиха интерес. При повечето си личеше, че симпатизират на дейността на македонските партии. Информацията след това отива в съответните институции, които формулират политиката на тези държави в Европа. При такива срещи не се очакват и не се правят обещания, но въпреки това някои от политиците обещаха да информират европейските си партньори за проблемите на македонците, както и да държат под око развитието на нещата, а някои дадоха и съвети.