Нито един от посочените в статията инциденти не се е случил: нямало е нито нападение над българско знаме (което ние като граждани на Р България уважаваме наравно с всички останали), нито каквито и да било обиди по адрес на други институции или етноси. Всъщност последното правеха именно активистите на ВМРО. Твърдението, че сме носили плакати с надписи "Българи - татари" и "Вън българските окупаторски войски" е безочлива лъжа. Нямаше дори един-единствен плакат, имаше само знамена. Не е имало и никакви стълкновения. Единствено вярно е, че двама ВМРО-вци се опитаха да съборят агрегата, подсигуряващ ток за нашия събор, но не успяха и бяха арестувани от полицията. Твърденията, че нашето "сборище" е било на два пъти "разгонвано" от ВМРО, може само да буди недоумение както поради абсолютната си неистинност, така и поради с нищо незаслужената обидна терминология, която Вашият вестник използва по отношение на събор, който според състава на изпълнителите и гостите имаше ранг на междудържавен.
Въпреки опитите за провокации от страна на ВМРО, нашият събор се проведе в пълен ред и много весело, като на паркинга край манастира се извиваха безкрайни македонски хора. Веселието продължи пет часа. Участваха 7 индивидуални изпълнители (сред които Войо Стояновски), два ансамбъла и една мъжка певческа група.
Съборът на ВМРО не бе посветен на нищо друго освен, както винаги, на опит да се попречи на нашия събор. И както всяка година и тази те се провалиха. Поради безотговорното поведение на Община Сандански и допускането на провокативния събор на ВМРО на мястото на вече разрешения наш традиционен събор ще й бъде потърсена съдебна отговорност, както и оставка на лицето, отговорно за извършеното беззаконие.
От името на организа торите на събора:
Стойко Стойков
Съпредседател на ОМО ПИРИН"
Както виждаме, "Струма" пуска само това, което и уйдисва: главното е за обвинението срещу общината. От останалото са допуснати само възражението за броя на македонците и ствърдението, че не е било нападнато знамето (като е изпусната думичката "българското"). Останалите факти, като можещи да застрашат отрицателния портрет, даван за македонците, са изпуснати.
Журналистическата етика изисква възражението да се публикува на същото място и в същия размер и форма както оклеветяването. Това изискване е спазено в минимална степен. Вместо на 1 и 4 страница е публикувано на 4. Срещу 71 реда на клеветническия материал са допуснати 28 реда на опровержението, а като се вземе предвид и гъстотата на буквите, съотношението е едно към три в полза на клеветата. Към това трябва да прибавим данните, дадени в личния разговор и записани от журналистката, никое от които не е публикувано. При това на възражението не е дадено самостоятелно място, а е поставено в рамките на друг материал.
Може да прибавим, че "Струма" отново "бърка" съпредседател на ОМО ПИРИН с председател на ОМО "Илинден", въпреки че при личната среща това е много дебело подчертано. Мисля, че примерът е достатъчен, за да се убедят читателите как българските медии отразяват събитието.
Останалите медии не изостанаха в манипулационните си съобщения. Говореха за бой край гроба, за сблъсъци, за насилие и прилагаха като снимки единични моменти на пререкания между опоненти. До физически сблъсък не се стигна, камо ли до бой, обаче очевидно целта на всички е една: да внушат на македонците, че не трябва да идват на събора на Рожен. Сценарият от 1992 г. се повтаря. Старата песен на нов глас.